Granice obcości – języki inności: szaleńcy, czarownice i ludzie o psich głowach. Warsztaty dla młodzieży

  • Granice obcości – języki inności: szaleńcy, czarownice i ludzie o psich głowach. Warsztaty dla młodzieży
    fot. Kuba Mozolewski

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Muzeum Warszawy zapraszają młodzież w wieku 16-19 lat na warsztaty w ramach 10. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.

Gdzie zaczyna się poczucie inności? Co sprawia, że wobec niektórych grup ludzi czujemy dystans? Jak czujemy się, doświadczając wykluczenia społecznego?

Odnosząc się do prac artystów prezentowanych na wystawie „Sąsiedzi” oraz posługując się znanymi przykładami sztuki światowej zastanowimy się nad odczuciami, mechanizmami i językiem dotyczącymi inności i obcości. Staniemy się kartografami i spróbujemy zmapować figury inności i obcości, pojawiające się w kulturze, ilustrując to przykładami ze sztuki. Porozmawiamy o artystycznym aktywizmie, sztuce zaangażowanej społecznie, artystycznych doświadczeniach wyobcowania. Na koniec spróbujemy wspólnie wymyślić działanie artystyczne i porozmawiamy o sztuce jako narzędziu zmian społecznych.

Yulia Lashchuk

kulturoznawczyni, kuratorka, doktorantka w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, pracuje w projekcie badawczym „Kartografie Obcości, Inności i w(y)kluczenia. Perspektywa filozofii i sztuki współczesnej”. Od kilku lat koordynuje i współorganizuje artystyczne projekty międzynarodowe, działa w obszarze edukacji i sztuki współczesnej, bada migracje kobiet oraz migracje artystyczne. Autorka projektu artystycznego „Bord(h)ers”. Od 2016 roku prowadzi Galerię Ukraińskiego Domu w Warszawie.

Formularz zgłoszeniowy został ukryty.