„Rosa Rotes”. Performans Aleki Polis
«Rosa Rotes» Перформанс Алеки Поліс

  •  „Rosa Rotes”. Performans Aleki Polis
    Aleka Polis, performance „Rosa Rotes” w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, 2016, fot. archiwum GSW

„Rosa Rotes” to performans Aleki Polis, który artystka wykona we współpracy z Daną Kosminą przed siedzibą Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

[Текст українською мовою нижче]

Protest artystyczny Aleki Polis, wykonany we współpracy z Daną Kosminą przed siedzibą Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W geście solidarności z wykorzystywanymi, stygmatyzowanymi, poniżanymi, wykluczanymi ludźmi w rodzinie, w pracy i w przestrzeni publicznej. Przeciwko przemocy w rodzinie, w pracy i w społeczeństwie.

Podczas protestu odczytany zostanie Manifest po ukraińsku i po polsku, którym umyty zostanie chodnik przed Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Protest nikogo nie obwinia, nawołuje do jedności, wzajemnej pomocy. Według autorki Manifestu dzięki zmianie perspektywy patrzenia i myślenia jesteśmy w stanie powoli tworzyć społeczeństwo oparte na współpracy i wolności, równouprawnieniu i sprawiedliwości. Manifest nie nawołuje do rewolucji, sugeruje powolne, ewolucyjne zmiany w naszym myśleniu o nas samych i o społeczeństwie.

Performans wizualnie nawiązuje do filmu braci Lumière „Wyjście robotników z fabryki Lumière w Lyonie” - pierwszego filmu w dziejach kinematografii pokazanego publicznie. W tym wypadku, sytuacja będzie odwrócona. Będzie to „Wejście pracowni/czek/ków do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przez rozłożony Manifest”. Zamiast radosnych twarzy robotników opuszczających fabrykę, zobaczymy plecy ludzi (biernie wspierających system oparty na wyzysku i nierówności) wchodzących do Ministerstwa. Zobaczymy ludzi, wśród których, statystycznie podchodząc do sprawy, znajdziemy osoby, które doznały przemocy w rodzinie, w pracy i w przestrzeni publicznej.

Dokumentacja performansu oraz Manifestu, którym zostanie umyty chodnik przed Ministerstwem, zostanie pokazana na wystawie festiwalowej. 

***

«Rosa Rotes» це є Перформанс Алеки Поліс  за участі Дани Косміної перед Міністерством сім’ї, праці та соціальної політики.

В рамках цього мистецького протесту проти принизливого ставлення до робітників художниця помиє тротуар разом із українкою, в якої є університетський диплом і яка соціально стигматизується за такий різновид роботи. Вони використають ганчірки, на яких надрукований маніфест, що закликає до єдності та захисту знедолених від знецінення їхньої праці, мобінґу, насильства, експлуатації та нерівного розподілу благ, виявляючи несправедливості, що нас оточують.

Документацію перформансу та використані ганчірки буде представлено на фестивальній виставці.